Skuteczne działania w profilaktyce chorób zboża


Skuteczne działania w profilaktyce chorób zboża

Choroby zbóż są znaczącym problemem dla rolników, którzy mają z nimi do czynienia. Niektóre z nich, takie jak zaraza przez tiofanat metylowy i choroby wirusowe, muszą być leczone, nim pojawią się o wiele bardziej zaawansowane objawy, albowiem wyłącznie w ten sposób możemy mieć jakąkolwiek szansę ocalić potencjał plonu. Wykorzystanie zapobiegawczych rozwiązań wzmacniających trwałość zboża przez gospodarza w słusznym czasie ma prawo pomóc w zapobieganiu wielu zagwozdkom chorobowym.

Ochrona zboża przed chorobami - polecane działania ochronne

Proaktywne nastawienie do zwalczania chorób jest w wielu przypadkach bardziej skuteczne oraz ekonomiczne niż metody reaktywne w sezonie. Powszechnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia bądź innego zboża warto się zainteresować już na samym początku przygody z rolnictwem.

Niżej omawiamy co poniektóre z tych najbardziej ważnych, które należałoby zaimplementować, by choroby pszenicy ozimej wiosną oraz pozostałe nie stanowiły większego problemu.

Wyselekcjonowane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• kontrola obecności azotu,

• środki grzybobójcze na pszenice.

Zwłaszcza właśnie sadzenie zboża w odpowiednim czasie jest ważne dla uniknięcia co niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem perfekcyjnych momentów dla danego gatunku zboża zezwala na dłuższy okres wegetatywnego przyrostu - co w przypadku chorób karłowatość objawy takich jak choroby zboz ozimych ma właściwie gigantyczne znaczenie.

Nadmiernie wysokie ilości i wskaźniki żyzności azotu mogą sprawiać nadmiernie grube, bujne drzewostany, które są w stanie mieć zmniejszoną cyrkulację powietrza oraz przenikanie światła, czyniąc plon o wiele bardziej podatnym na choroby dolistne, bądź inne rodzaju fungicydy. Jest to szczególnie prawdziwe, kiedy daty sadzenia zbóż są względnie wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - wygrana walka

Poza powyższymi sadzenie wielu rodzajów pszenicy o rozmaitych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty siania, zabiegi fungicydowe oraz wybór produktów o większej odporności lub ewentualnie akceptacji na główne szkodniki i schorzenia, takie jak fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła i korzeni zbóż może wspomóc zmniejszyć ryzyko poważnych strat. Główna forma wymienionej tu profilaktyki jako ochrona pszenicy przed chorobami ma tę akcesoryjną zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Warto także zwrócić szczególną uwagę na cieszący się coraz pokaźniejszą popularnością tebukonazol w zbożach - przez wielu rolników ceniony jako efektywna forma ochrony.

Tagi dla artykułu

zboża